Pekný úsmev? Ako nato?

Zložky ako cukor a kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v strave, však zubom dávajú zabrať. Aby tieto látky nespôsobovali v našich ústach priveľa škody, je nutné venovať čisteniu chrupu dostatok času. Práve v našom článku nájdete skvelé tipy, ako sa správne starať o zuby a ako postupovať v prípade, že svojmu úsmevu chcete dopriať určité kozmetické vylepšenia.

zuby

Starostlivosť začína už u Vás doma
Zubár, prípadne dobrá dentálna hygienička Vám môže pomôcť vyriešiť akútny problém priamo v ambulancii. Zvyšná starostlivosť zostáva na Vás. Prevencia je kľúčová najmä preto, že sklovina sa podobne ako mozgové bunky neobnovuje. Ak sa Vám na zube vytvorí kaz, stomatológ ho musí odstrániť a hmotou nahradiť chýbajúci zvyšok. Zuby slúžia najmä na mechanické spracovávanie stravy, mali by sme si ich chrániť, aby nám zostali zdravé čo najdlhší čas. Návšeteva zubára dnes nepatrí k lacným záležitostiam.

lebka

Základným stavebným pilierom každej ústnej hygieny je pravidelné čistenie zubov ráno i večer v dĺžke trvania minimálne po dobu dvoch minút. „Mnoho elektrických zubných kefiek, ktoré sú dostupné dnes automaticky vypína po určitom čase. Ak si však čistite zuby klasickou kefkou, používajte svoje hodinky, telefón alebo aj kuchynský časovač, aby bol dodržaný časový,“ radí jeden zo známych britský stomatológ Anthony Zybutz. Vhodná technika čistenia vraj vôbec nie je náročná: „Zdá sa, že dve minúty je príliš dlhý čas, ale robí to naozaj rozdiel. Hlavička zubnej kefky sa pohybuje spolovice na zube a spolovice na ďasne. Na kefku netlačíme, môžete tak poškodiť ďasná.“

Zubné pastysú často nadhodnotené
Zubné pasty, ktoré sľubujú na obale zázraky na počkanie, zvyčajne zavádzajú. Ide len o marketingový ťah. To platí najmä pre bieliace prípravky, po použití ktorých by sa belosť vášho chrupu mala zlepšiť až o niekoľko stupňov. Skutočnosť je ale taká, že zloženie väčšiny pást približne rovnaké. Obsahujú v sebe fluoridy, jemné abrazívne častice, zahusťovadlá, penivé zložky a príjemné príchute. Investícia do príliš drahých pást je tak úplne zbytočná. Dôležitá je v skutočnosti technika umývania chrupu.

úsměv

Odstráňujte zubný povlak
Nepríjemný zubný povlak sa tvorí v ústach a zachytáva na zuboch dokonca aj prípade, že práve nič nejeme! Spôsobuje zubné kazy. Vhodé je investovať aj do medzizubnej kefky, ktorá nám sprístupní každú medzeru.

Pekný úsmev? Ako nato?
Ohodnoťte příspěvek